FREGATA jest niewielką prywatną firmą. Została założona w 2001 przez (wówczas jeszcze studenta) Jakuba Saneckiego, który nazwał ją tak dostrzegając analogię pomiędzy wolnym rynkiem a morzem i pływającymi po nim statkami. Małą łódką mocno buja, musi kluczyć pomiędzy falami i halsować pod wiatr, podczas gdy duża spokojnie płynie swoim kursem pokonując fale i tylko lekko się kołysząc - zupełnie jak firmy... Zatem FREGATA - bo po pierwsze ładnie, a po drugie - bo wierzymy że kiedyś będzie niczym wielki,piękny statek.

Początkowym przedmiotem naszej działalności była sprzedaż i wdrażanie systemu Symfonia©. Robimy to do dzisiaj. Początkowa działalność w naturalny sposób rozwijała się - oczekiwania naszych Klientów rosły, a my staraliśmy się rozwijać wraz z nimi i dopasowywać do oczekiwań rynku.

Nasze oprogramowanie pojawiło się jako dodatek do podręcznika matematyki dla liceum (Wydawnictwo Videograf Edukacja). Wóczas jeszcze bez nazwy FREGATA, a z nazwiskiem Jakuba jako autora. Pod koniec roku powstaje FAKTURATOR - nasz pierwszy "pudełkowy" program. Sprzedajemy go do dziś.

W kolejnym roku wykonaliśmy dedykowane oprogramowanie katalogujące samochodowe części zamienne "Katalog Italparts". Program znalazł zastosowanie w ponad 200 firmach. Na bazie tego oprogramowania powstał później nasz największy pudełkowy program - Motokatalog.

Kolejne lata przyniosły kolejne wyzwania. Powstają między innymi programy "Czas i Zysk", "Kalkulator szkoleniowy", "DigiFrame"... Kolejne rozwiązania dedykowane (jak choćby uzupełniający funckjonalność ówczesnej Symfonii© "Dodatek Urlopowy"). Zaczynamy pisać strony, a później także aplikacje internetowe, programować makra dla MS Office, wprowadzamy na rynek usługi wspracia technicznego w systemie pomocy pracy zdalnej.

W 2006 roku zostajemy partnerem handlowym austriackiego producenta oprogramowania Mesonic GMBH i wzbogacamy naszą ofertę o duży system ERP - WINLine©. Jako jedni z pierwszych w Polsce wprowadzamy komercyjną ofertę wsparcia produktów typu OpenSource (m.in. SugarCRM©, Alfresco©). W 2008 roku otworzyliśmy portal społecznościowy BliscySobie. W roku 2009 współtworzymy spożywczy sklep internetowy MaxiZakupy.pl oraz zostajemy członkami organizowanego przez Microsoft© programu WebsiteSpark©. Zostajemy także partnerem handlowym systemu RAKS SQL oraz korporacji Xandros - co pozwala nam oferować Scalix© - innowacyjny serwer poczty i kalendarza, w pełni zgodny z Microsoft Exchange© i pracujący w środowisku Linux.

Próbowaliśmy wielu przedsięwzięć. Zawsze jednak podstawą było, jest i będzie oprogramowanie. Nie interesuje nas częsta zmiana branży, nawet jeśli w krótkim okresie czasu jest to bardziej dochodowe. Żaden z naszych Klientów nigdy nie usłyszał "My już tego nie robimy". Jesteśmy z tego dumni.