Jak powstaje strona internetowa

Z pewnością każda firma ma własną metodologię pracy. My również, poprzez praktykę i uczenie się na błędach wypracowaliśmy własną. Mimo iż jako Klienta nie interesują Cię szczegóły techniczne - dobrze abyś przynajmniej w zarysie wiedział, w jaki sposób przebiega cały proces, gdzie są punkty przełomowe i na co należy zwrócić uwagę.

Tworzenie witryny przypomina budowę domu. Mówiąc obrazowo – po położeniu dachówki nie można już zmienić fundamentów, czy też mówiąc inaczej – oczywiście można, ale trzeba wszystko zburzyć i zacząć od nowa. Dlatego bardzo ważne są punkty kluczowe, które po ustaleniu muszą pozostać już niezmienne. Do takich kluczowych momentów należą:

Opracowanie planu witryny

Przed przystąpieniem do właściwych prac należy dokładnie określić, co chcemy osiągnąć. Określamy rozmiar strony – pozycje menu, liczbę podstron oraz wzajemne powiązania między nimi. Te informacje często mają wpływ na szatę graficzną strony – na przykład menu pionowe cechuje się tym, że można w nim umieścić jedna pod drugą dowolną liczbę pozycji, podczas gdy menu poziome, o stałej szerokości – siłą rzeczy cechuje się mniejszą elastycznością. Zastanawiamy się, czy dana podstrona ma być stroną o charakterze informacyjnym, czy ma pełnić jakąś funkcję użytkową (np. formularz umożliwiający wysłanie listu e-mail). Czy jej treść będzie niezmienna (strona statyczna) czy też będzie zależeć od działań użytkownika (strona dynamiczna). Czy w przyszłości dane działy strony się rozrosną i trzeba zostawić furtkę do ewentualnej rozbudowy... Na podstawie tych danych wybieramy technologię. Uwieńczeniem tego etapu prac jest stworzenie schematu, który precyzyjnie określa rozmiar i funkcjonalność tworzonej strony.

Ustalenie ogólnego wyglądu

Po tym jak porozumiemy się co do zakresu i funkcjonalności strony – przystępujemy do opracowania szaty graficznej. Aby ułatwić sobie pracę – poprosimy Cię o pokazanie kilku innych stron, które Ci się podobają. Być może będziesz nam w stanie coś podpowiedzieć, narysować. Nawet prosty, schematyczny szkic na zasadzie „tutaj będzie logo, tutaj menu a tutaj treść” bardzo ułatwia zadanie. Nie znamy przecież Twojego gustu... Propozycje otrzymasz jako zwykły obrazek, nie będący jeszcze stroną. To jest czas na to, aby coś poprawić, coś przesunąć, zmienić kolor. Jeśli chcesz – spotkamy się, siądziemy przy laptopie i zrobimy to wspólnie... To niezwykle ważny etap. Wszystkie prace programistyczne rozpoczną się dopiero po akceptacji szaty graficznej. Musisz mieć świadomość, że zaakceptowany layout pozostanie już niezmienny – bo o ile późniejsza zmiana tekstu nie nastręcza większych trudności, o tyle zmiana układu graficznego oznacza tak naprawdę robienie w zasadzie całej strony od nowa.

Budowanie strony

Czy wszystko to, co powoduje że ustalony projekt staje się stroną internetową. Kodowanie, konfiguracja CMS, wstawianie grafik, uzupełnienie treści itd. Możesz na bieżąco obserwować postęp prac, oglądając powstającą stronę na naszym roboczym serwerze.

Testowanie

Testowanie to często lekceważony, a niezwykle istotny element tworzenia oprogramowania. Zanim Twoja strona zostanie opublikowana, testujemy ją na różnych komputerach, różnych systemach operacyjnych i różnych przeglądarkach. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko, że coś działa nieprawidłowo. Ponieważ człowiek rzadko dostrzega swoje własne błędy - do testowania wyznaczamy inne osoby niż te, które tworzyły daną stronę.

<< Powrót


© 2024 Fregata. Wszystkie prawa zastrzeżone.