O Firmie

FREGATA jest niewielką prywatną firmą. Została założona w 2001 przez (wówczas jeszcze studenta) Jakuba Saneckiego, który nazwał ją tak dostrzegając analogię pomiędzy wolnym rynkiem a morzem i pływającymi po nim statkami. Małą łódką mocno buja, musi kluczyć pomiędzy falami i halsować pod wiatr - podczas gdy duża spokojnie płynie swoim kursem pokonując fale i tylko lekko się kołysząc. Zupełnie jak firmy... Zatem FREGATA - bo po pierwsze to ładna nazwa, a po drugie - bo wierzymy że kiedyś będzie niczym wielki, piękny statek.

Na początku przedmiotem naszej działalności była sprzedaż i wdrażanie systemu Symfonia©. Początkowa działalność w naturalny sposób rozwijała się, oczekiwania naszych Klientów rosły - a my staraliśmy się rozwijać wraz z nimi i dopasowywać do wymagań rynku.

Nasze oprogramowanie pojawiło się jako dodatek do podręcznika matematyki dla liceum (Wydawnictwo Videograf Edukacja). Wóczas jeszcze bez nazwy FREGATA, a z nazwiskiem Jakuba jako autora. Pod koniec 2001 roku powstaje FAKTURATOR - nasz pierwszy "pudełkowy" program. Sprzedajemy go do dziś.

W kolejnym roku wykonaliśmy dedykowane oprogramowanie katalogujące samochodowe części zamienne "Katalog Italparts". Program znalazł zastosowanie w ponad 200 firmach. Na bazie tego oprogramowania powstał później nasz największy pudełkowy program - Motokatalog.

Kolejne lata przyniosły kolejne wyzwania. Powstają między innymi programy "Czas i Zysk", "Kalkulator szkoleniowy", "DigiFrame". Kolejne rozwiązania dedykowane (jak choćby uzupełniający funkcjonalność ówczesnej Symfonii© "Dodatek Urlopowy"). Gdy pojawia się Internet - zaczynamy pisać strony, a później także aplikacje internetowe. Korzystając z nowych możliwości - wprowadzamy na rynek usługi świadczone jako pomoc zdalna.

W 2006 roku zostajemy partnerem handlowym austriackiego producenta oprogramowania Mesonic GMBH i wzbogacamy naszą ofertę o duży system ERP - WINLine©. Jako jedni z pierwszych w Polsce wprowadzamy komercyjną ofertę wsparcia produktów typu OpenSource (m.in. SugarCRM©, Alfresco©). W 2008 roku otworzyliśmy portal społecznościowy BliscySobie. W roku 2009 współtworzymy spożywczy sklep internetowy MaxiZakupy.pl oraz zostajemy członkami organizowanego przez Microsoft© programu WebsiteSpark©. Zostajemy także partnerem handlowym systemu RAKS SQL oraz korporacji Xandros - co pozwala nam oferować Scalix© - wówczas jedyny pod Linux serwer poczty i kalendarza w pełni zgodny z Microsoft Exchange©.

W 2013 zostajemy partnerem handlowym Extensoft i wprowadzamy na polski rynek Artisteer - znakomity generator szablonów stron Internetowych. Otwieramy serwis Szablonik.com.pl - w którym jako pierwsi świadczymy wsparcie dla tego programu, a także oferujemy do niego własne dodatki i kompletne polskie tłumaczenie. Jakub pisze na jego temat książkę ("Creating templates with Artisteer" - która spotyka się z dobrym przyjęciem na rynku UK i USA).

Kolejne lata, kolejne rozwiązania dedykowane, kolejne serwisy internetowe. Nowi Klienci, coraz szybsze serwery, nowe wyzwania i zmieniające się technologie. I ciągle ta sama pasja, która sprawia że ciągle chce się nam to robić, a życie nie jest nudne.

Większość przedsięwzięć, jak to w życiu - nie wyszła. Inne się po prostu skończyły. Symfonia została kupiona przez brytyjski Sage, który zrezygnował z małych partnerów. Budowany przez lata biznes przestał istnieć... Portal BliscySobie poległ, gdy pojawiła się NaszaKlasa. A potem pojawił się Facebook i pozamiatał... Mesonic wycofał się z Polski, a Artisteer nagle zniknął z rynku (zostaliśmy wtedy z magazynem pełnym licencji do programu, który nagle przestał istnieć...).

Jesteśmy firmą, która już ma swoją historię...

Zawsze jednak podstawą naszej działalności było, jest i będzie oprogramowanie. Nie interesuje nas częsta zmiana branży, nawet jeśli w krótkim okresie czasu jest to bardziej dochodowe. Wielu z naszych dawnych Klientów już nie ma. Ale wielu z tych, którzy przetrwali - jest z nami do dzisiaj. Wytworzone dla nich oprogramowanie nadal pracuje. Jesteśmy z tego dumni.


© 2024 Fregata. Wszystkie prawa zastrzeżone.